Stavějte vzdušné zámky

04. 08. 2008 | † 25. 12. 2010 | kód autora: QMs

Lidé se dělí kromě jiného na dvě skupiny. Ta první, to jsou lidé, kteří si říkají realisté a odmítají snít, neboť se mnohokrát přesvědčili, že stavění vysokých věží vzdušných zámků vede pouze k bolestivému pádu s následky. Stojí tedy raději při zemi a mají jistotu, že spadnout nemohou - a pokud ano, nebude to bolet.

Ti druzí jsou označováni za naivky a snílky. Často opouštějí pevnou půdu pod nohama, aby se vznesli vysoko, do jiných světů, rovin, aby přistavěli pár hlásek a cimbuří svým vzdušným zámkům nebo začali makat na nových. Jejich světy jsou krásné, barevné, jasné nebo naopak zahalené mlžným závojem a třpytí se z dálky nebo při pouhé zmínce jako jiskřivé diamanty. Má to však odvrácenou stranu, ostatně jako všechno. Sestup do reality může krutě bolet.

Air castle

Mrzí mě, že v současné době je snílků méně a méně - nebo to alespoň tak zaznamenávám. Neříkám, že musí být všichni podle mého vzoru HAHA, Wait, what? a kašlat na svět. Nač se však starat, co přinese budoucnost a dělat si kvůli tomu vrásky, když pro nás má třeba připraveno něco mnohem lepšího, než jsme čekali? Ovlivníme ji tím nějak? Nač si nechat mezi prsty protékat svůj život a přítomnost, místo abychom řádně využili všeho, co jsme dostali? A především: nač se bát doufat, věřit, že to, co si přejeme, se opravdu stane?

Nebojte se stavět vzdušné zámky. Ano, pády jsou strašně tvrdé a přesvědčují člověka v tom, aby se držel reality, ale copak není krásné na chvíli vypustit a příjemně si představovat, že potkáte člověka svého života/koupíte nádherný dům/pořídíte si létajícího koně/pojedete do Benátek/budete slavní? Copak není krásné vypustit všechna "pokud", "jestli", "možná" a nahradit je "budu/budeme"? Vyměňte podmiňovací čas za budoucí. Představte si, jak zářná budoucnost bude a věřte v to. Užívejte si. Nebojte se pádů, postavte se k realitě a snům čelem. Uvidíte, jak se vám - minimálně, když už nic jiného - zlepší nálada.

Sen je život a život je sen.

Stavějte vzdušné zámky a věřte v ně.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.