Historie karnevalu

26. 12. 2007 | † 25. 12. 2010 | kód autora: QMs

Storia_del%20_Carnevale.jpgBenátský karneval prý vznikl díky důležitému vítězství "Repubblica della Serenissima" (tak se kdysi Benátkám říkalo, Nejjasnější repubilka) ve válce proti Ulricovi, patriarchovi Aquileie v roce 1162. K oslavě tohoto vítězství začínají schůzky a bály na Piazza San Marco.

Samozřejmě, jak bylo v té době obvyklé a vzhledem k multikulturnímu charakteru Benátek, malé, avšak velmi silné republiky, křižovatky cest s Čínou, se slavností zúčastnili i kouzelníci apod. Někdo kvůli zisku, někdo jen pro zábavu. Karneval začínal den po Vánocích až do 17.století a byla to radost z hudby, kultury, přepychových šatů. Střední třída vzrůstala.

Vivaldiho hudba, masky, krásné a tajemné ženy, bláznivost a zrada - to vše dohromady, to je karneval.

Giovedì Grasso - Postní Čtvrtek

Oslava Postního čtvrtku je úzce spojena s historií La Serenissimy, konkrétně s vítězstvím nad Ulrikem, patriarchou Aquileie. Ulricovi vojáci napadli Benátky zrovna v čase, kdy byla republiky zaměstnaná bojem v jiné válce proti dožatům z Padovy a Ferrary. Už v té době byla Itálie velmi živým místem, ano.

Duch karnevalu

The Spirit of Carnival

(Anonym: "Allegoria di Carnevale" - rytina)

Tady je Duch karnevalu, představa obnovení s několika symbolickými prvky - hudba, divoký kůň (=sexualita?), zasévání semen (nebo jsou to mince, co tomu klukovi vypadávají z pytlíku?), Měsíc (noční čas), květiny (milostné období roku), bezvýrazná tvář, maska volto. Nemusíte tuto interpretaci brát vážně, jsou to jen mé domněnky, neboť o nich více nikde nic není.

Liston delle Maschere

Oficiální start karnevalu. Každý měl ze zákona právo skrývat pravou tvář, takže masy benátských občanů, vyšnořených a skrytých za elegantními maskami seridotto_particolare.jpg vydávalo na tradiční namyšlenou promenádu ke Campo Santo Stefano.

Liston v benátském dialektu znamená cesta, pruh. Je to způsob, jak popsat, že onen jdoucí pruh města byl chladným světem. Liston se pozdaji přesunul směrem k Piazza San Marco kvůli rozloze (Campo S.Stefano je relativně malé). Byl to zvláštní den, kdy se všichni bezostyšně honosili celým svým bohatstvím, hedvábím, zlatem a drahými kameny. Po promenádě (do centra města a zpět) ti kašpaři obvykle zavítali do zvláštní restaurace nebo do divadla.
Pro tenhle způsob předvádění se existuje výraz v moderní italštině, "fare le vasche" čili plavat v bazénu. Chození tam a zpět na Listonu je totiž to samé jako plavání v bazénu...
Honba za býkem
Možná se to může zdát podivné, ale honění býka bylo v Benátkách během karnevalového období populární od 17. - 19. století. Když vezmeme v potaz úzké křiolaké uličky a kanály města, muselo to být přinejmenším divoké.
Lov býka se obvykle povoloval od prvního dne až do poslední neděle karnevalu. Pronásledování začalo (vždycky v jiné části města) každý den v týdnu kromě pátku hned po obědě. Konečné hody (že by rožněný býk?) se pořádaly každou noc od desáté večer až do půlnoci.
Ještě že jsou v Benátkách ty kanály, jinak by se obyvatelé, jimž se hon trochu vymkl z rukou, neměli kam schovat...
Nepřetržité užívání si
Masky se také používaly k zakrytí pravé identity svého majitele, což se hodilo do krámu nevěrníkům (a že jich bylo dost) a pro smazání hranic mezi společenskými třídami. Ty již dnes sice neexistují, ale masky stále najdou své využití, že?

fuochi_carnevale.jpg

(podle Roberta Delpiana)

 

Po své porážce musel Ulrico zaplatit Benátčanům jako válečné odškodné jedním býkem a 12 vepři a od té doby se stejné množství přivádí na Piazza San Marco. Celé obyvatelstvo se zúčastnilo oslav, hostin a tanců.
Tak se oficiálně zrodil karneval.

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky sex

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.